Достапни линкови

Пекинг: Самит меѓу Кина и ЕУ


Денеска во Пекинг се одржува самит меѓу Кина и Европската Унија. На состанокот учествуваат кинескиот претседател Хи Џинтао, еврокомесарите Романо Проди и Хавиер Солана, како и актуелниот председавач на Унијата Силвио Берлускони. Двете страни се очекува да потпишат два договора за трговска соработка, вклучувајќи го и оној за приклучување на Кина во сателитскиот навигационен систем на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG