Достапни линкови

Калифорнија: 14 загинати во пожари


Во пожарите што деновиве зафатија големи делови на Калифорнија загинале четиринаесет лица, а биле уништени осумстотини куќи. Најпогодени се областите околу Сан Диего и Сан Бернардино од каде што скоро пеесет илјади луѓе мораа да бидат евакуирани. За ширењето на пожарите придонесоа силните ветрови кои беа со брзина од над сто километри на час.
XS
SM
MD
LG