Достапни линкови

Брисел: НАТО и ЕУ ќе ги разгледаат европските одбранбени планови


Претставници на НАТО и Европсакта Унија денеска во Брисел треба да ги разгледаат европските одбранбени планови. Средбата е на американско барање поради загриженоста на Вашингтон дека предлогот Европската Унија да воспостави воен штаб би можело да му наштети на НАТО. Дискусиите за ова прашање ке следат и во следните месеци, изјави американскиот преставник во Нато Николас Барнс.
XS
SM
MD
LG