Достапни линкови

Букурешт: Референдумот за промени на Уставот на Романија успешен


Референдумот во Романија на кој се гледа како на клучен во напорите на земјата за членство во Европската Унија во 2007 е прогласен за успешен. На референдумот излегле 54 насто гласачи. Државата стравуваше дека е можен неуспех, бидејки првиот ден на гласање излегле само 8 проценти по што следеше огромно агитирање од куќа во куќа на владините активисти. Референдумот беше посветен на уставните измени неопходни за членство во Европската Унија.
XS
SM
MD
LG