Достапни линкови

Брисел: Дводневен самит на лидерите на ЕУ


Лидерите на Европската Унија денеска започнуваат дводневен самит во Брисел, главно посветен на новиот Устав. Сеуште не се расчистени несогласувањата меѓу помалите и големите земји членки околу поделбата на моќта во Европската комисија. Невообичаено за овој самит е што на утрешните состаноци францускиот претседател Жак Ширак ќе ги застапува и интересите на Германија, бидејки канцеларот Герхард Шредер ќе се врати во Берлин за да присуствува на седница на Парламентот.
XS
SM
MD
LG