Достапни линкови

Луксембург: Средба на шефовите на дипломатиите на ЕУ


Министрите за надворешни работи на Европската Унија денеска во Луксембург, меѓу другото, ќе расправаат за соработката на балканските земји со Хашкиот трибунал, како и за тоа колку пари ќе донираат за обновата на Ирак. Се очекува Унијата да извои првична помош од 200 милиони евра, а натамошната подршка ќе зависи од евентуалната нова резолуција на Обединетите Нации за Ирак.
XS
SM
MD
LG