Достапни линкови

Боливија: Најмалку 20 демонстранти убиени


Најмалки 20-мина демонстранти биле убиени во Боливија, откако властите испратиле трупи и тенкови за разбивање на протестите против претседателот Гонзало Санчез де Лозада, односно неговата политика за слободен пазар и растечката сиромаштија. Агенциите јавија дека до судирите дошло откако демонстрантите ги блокирале патиштата и го оневозможиле дотурот на храна и бензин во главниот град Ла Паз.
XS
SM
MD
LG