Достапни линкови

Сеул: Претседателот на Јужна Кореа не ја прифати оставката на владата


Претседателот на Јужна Кореа Ро Му Хјун денеска не ја прифати оставката на владата понудена поради вмешаноста на еден нејзин службеник во финансиски малверзации. „Природно е кабинетот и министрите да чувствуваат одговорност, но тие не сториле ништо. Тоа е мој проблем“ изјави јужнокорејскиот претседател, најавувајќи дека ќе побара граѓаните да се изјаснат дали ја поддржуваат неговата досегашна работа.
XS
SM
MD
LG