Достапни линкови

Москва: Русија го зголемува военото присуство во поранешните советски држави


Министерот за одбрана на Русија Сергеј Иванов изјави дека неговата земја го зголемува военото присуство во поранешните советски држави. Тој, по состанокот со неговите колеги од НАТО што се одржа во американскиот град Колорадо Спрингс, додаде дека Москва останува загрижена поради НАТО присуството во близина на руските граници. Деновиве руското министерство за одбрана објави документ во кое се вели дека Москва би можело да ја преиспита својата нуклеарна стратегија како одговор на офанзивната воена доктрина на НАТО.
XS
SM
MD
LG