Достапни линкови

Пекинг: Кина ќе лансира летало со астронаут во вселената


Кина на 15 октомври ке лансира вселенско летало во кое ке има човек со што по поранешниот Советски Сојуз и Соединетите држави ке стане трета држава во светот кој испратила човек во вселената. Вселенското летало Шенсхоу – 5 ќе ја обиколи земјата а мисијата ке трае 90 минути.
XS
SM
MD
LG