Достапни линкови

Пјонгјанг: Северна Кореа бара исклучување на Јапонија од преговорите за нуклеарната криза


Северна Кореја побара Јапонија да биде исклучена од милтилатералните преговори за решавањето на нуклеарната криза. Министерството за надворешни работи во Пјонг Јанг оцени дека Јапонија е пречка за мирно решавање на кризата. Официјален Токио одговори дека Северна Кореја не е во позиција да избира кој ќе учествува во преговорите.
XS
SM
MD
LG