Достапни линкови

Њујорк: Северна Кореа ќе се откаже од нуклеарната програма ако добие гаранции од САД


Пратеникот на Обединетите Нации за Северна Кореа Морис Стронг изјави дека од Пјонгјанг добил уверувања оти ќе се откаже од нуклеарната програма доколку добие ветување од Вашингтон дека нема да ја нападне таа земја. Неговата изјава следеше откако Северна Кореа обелодени дека успешно преработила осум илјади искористени нуклерани прачки кои би можеле да бидат употребени за производство на атомска бомба.
XS
SM
MD
LG