Достапни линкови

Њујорк: Палестинските власти бараат итна акција на Советот за безбедност на ОН


Палестинските власти побараа од Советот за Безбедност на Обединетите Нации да преземе итна акција за да ја стопира израелската влада во изградбата на безбедносната бариера на Западниот Брег. Според палестинците, бариерата е нелегална а нејзината изградба во оваа фаза навлегува во територија која палестинците ја сметат за своја во идната држава. Соединетите Држави не ја критикуваа одлуката на израелската валада туку соопштија дека ке ја разгледаат внимателно.
XS
SM
MD
LG