Достапни линкови

Вашингтон: САД го засилуваат притисокот врз ЕУ за создавање воен штаб независен од НАТО


Соединетите Држави го засилуваат притисокот врз Европската Унија да се откаже од плановите за создавање воен штаб, независен од НАТО. Американскиот амбасадор во НАТО Николас Барнс оцени дека тој предлог е потенцијален извор на соперништво меѓу Унијата и НАТО и оти сите потенцијали треба да се насочат кон здружување на операциите на овие две организации.
XS
SM
MD
LG