Достапни линкови

Прага: Консултации за новиот устав на ЕУ


Премиерите на Полска, Чешка, Словачка и Унгарија денеска во Прага одржуваат последни консултации пред финалните преговори за новиот Устав на Европската Унија, што ќе се одржат во наредниот викенд во Рим. Помалите земји – членки на Унијата не се согласуваат со предлогот за гласање во Унијата, според кој главниот збор ќе го имаат големите земји, како Велика Британија, Франција и Германија.
XS
SM
MD
LG