Достапни линкови

Рим: Цела Италија без струја


Во Италија рано изутрината дојде до прекин на струјата во речиси сите делови на таа заемја при што околу 58 милиони италијани остнаа без струја.Причината за прекинот засега сеуште не е во целост утврдена. Директорот на италијанската електро дистрибуција изјави дека станува збор за истовремен прекин на двете линии за пренесување на струја од Франција, но претствниците на француската електро дистрибуција ги отфрилја таквите тврдења.Агенциите јавуваат дека снабдувањето со електрична енергија полека се стабилизира во делови на Милано и Торино.Прекинот со струјата најмногу го погоди железничкиот сообаркај во Италија при што илјадници патници остнаа блокирани во стотина возови.
XS
SM
MD
LG