Достапни линкови

Вашингтон: САД најголем извозник на оружје, Кина и Јужна Кореа најголеми увозници


Кина и Јужна Кореја се најголемите увозници на конвенционално оружје. Кина минатата година за увоз потрошила 3,6 милијарди долари, а Јужна Кореја 1,9 милијарди. Најголем извозник на конвенционално оружје се Соединетите Држави со 8,6 милијарди а следат Русија со 5 и франција со милијарда долари, сооптшти Агенцијата за истражување на американскиот Конгрес.
XS
SM
MD
LG