Достапни линкови

Вашингтон: Несогласување на САД со израелската безбедносна бариера


За официјален Вашингтон, израелската безбедносна бариера која се гради на Западниот Брег не е во согласност со американскиот поглед за иднината на Блискиот Исток во која Израел и потенцијалната палестинска држава ќе живеат во мир. Според Израел, бариерата е неопходна за блокирање на палестинските самоубиствени напади. Американската администрација најавува финансиска казна за Израел за бариерата која претходно претседателот Буш ја нарече проблем во блиско-источните мировни напори.
XS
SM
MD
LG