Достапни линкови

Дубаи: Ирак планира да им даде влез на странските инвеститори


Во Дубаи каде што денеска се одржува средба на Мегународниот монетарен фонд Министерот за финансии на ирачката привремена влада Камел Ал Кејлани изјави дека неговата земја планира да им даде на стрзнските инвеститори целосен влез во сите сектори на економијата освен врз нафтата.Американскиот министер Џон Сноу кој изрази соглассност со таквиот план сепак рече дека безбеднсоната ситуација во Ирак е премногу ризична за економско опоравување.
XS
SM
MD
LG