Достапни линкови

Берлин: Средба на Шредер, Ширак и Блер


Лидерите на Франција, Британија и Германија Жак Ширак, Тони Блер и Герхард Шредер на денешниот состанок во Берлин се очекува да ги надминат недоразбирањата и да изнајдат заедничка позиција за Ирак. До самитот доаѓа откако Соединетите Држави предложија нова резолуција со која треба да биде отворен патот за поголемо странско вклучување во ирачката обнова. Предвидено е Шредер и Ширак во наредната недела, во рамките на Генералното собрание на Обединетите Нации во Њујорк, да се сретнат со американскиот претседател Буш.
XS
SM
MD
LG