Достапни линкови

Њујорк: Итна сесија на генералното собрание на ОН


Генералното собрание на Обединетите Нации денеска ќе одржи итна сесија, посветена на конфликтот меѓу израелците и палестинците. Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека палестинскиот лидер Јасер Арафат е одговорен за блокирањето на мировниот план за Блискиот Исток. Во Рамала, Арафат и новиот палестински премиер Ахмед Кури ги почнаа конултациите за владиниот кабинет, во кој би требало да бидат застапени сите фракции, вклучувајки го и Хамас.
XS
SM
MD
LG