Достапни линкови

Берлин: Обраќање на Шредер во парламентот


Германскиот канцелар Герхард Шредер денеска во парламентот изрази сомневање дека со зголемување на меѓународните сили во Ирак може да се подобри безбедносната ситуација. Тој понуди во Германија да се обучуваат ирачки полицајци, како и финансиска помош за обновување на училиштата во Ирак. Тој повтори дека Германија нема намера да испрати свои војници во Ирак.
XS
SM
MD
LG