Достапни линкови

Лондон: Британија ќе го повика Советот за безбедност да ги укине санкциите против Либерија


Британија соопшти дека денеска ќе го повика Советот за безбедност да гласа за резолуција со која се укинуваат санкциите на Обединетите Нации против Либија. Британскиот амбасадор во Њујорк Џонс Пери изјави дека тоа ќе значи затворање на случајот со уривањето на патничкиот авион пред петнаесет години над Локерби во Шкотска. Либија неодамна се согласи да исплати околу две милјарди и седумстотини долари на раднините на двесет и седумдесете патници кои загинаа во уривањето на авионот.
XS
SM
MD
LG