Достапни линкови

Свет: Оставката на Абас предизвика вознемиреност


Потегот на палестинскиот премиер Махмуд Абас кој вчера поднесе оставка предизвика вознемиреност во врска со натамошното спроведување на мировниот план за блискиот исток. Официјален Вашингтон соопшти дека владата на Соединетите држави се надева дека палестинското законодавство ќе го овласти Абас да продолжи да се бори пртив теророт и да го обезбедува животот на Палестинците, а Европската Унија оцени дека по неговата оставка ситуацијата на Блискиот исток е сериозна.
XS
SM
MD
LG