Достапни линкови

Тајпеј: Илјадници темонстранти бараат промена на името на островот


Илјадници демонстранти се собраа денеска во Тајпеј, со барање да се смени официјалното име на островот од Република Кина во Тајван. Демонстрантите изјавуваат дека Тајван е слободна и демократска земја која треба биде одвоена од Кина. Пекинг го смета Тајван за своја територија и се заканува дека ќе употреби сила доколку властите во Тајван прогласат независност.
XS
SM
MD
LG