Достапни линкови

Прага: Посета на германскиот канцелар Шредер


Германскиот Канцелар Герхард Шредер пристигна во Прага на разговори за подобрување на односите со Чешката Република кои долго време беа оптоварени поради нацистичката окупација во Втората Светска Војна и контроверзното истерување на 3 милиони германци од Чешка. Аналитичарите сметаат дека односите се подобруваат по 2002 година односно по изборот на новата про – европска Чешка влада на Владимир Шпидла.
XS
SM
MD
LG