Достапни линкови

Пекинг: Посета на американскиот министер за финансии


Aмериканскиот министер за финансии Џон Сноу денеска во Кина ке разговара за разликите со Пекинг во курсната политика. Имено кинескиот јен ја задржа фиксната рата и слабееше изминативе месеци заедно во тандем со американскиот долар. Тоа предизвика реакции на американските компании кои сметаат дека со таквата политика на јенот извозот на кинеските фирми станал поефтин. Според Чајна Дејли, Пекинг нема намера да ја промени курсната политика.
XS
SM
MD
LG