Достапни линкови

Анкара: Курдската работничка партија го прекина едностраниот прекин на огнот


Курдската работничка партија го прекина едностраниот прекин на огнот, што го прогласи во 1999 година по апсењето на нејзиниот лидер Абдула Оџалан. Во соопштението на партијата се наведува дека мерките преземени од турската влада ги принудуваат сепаратистите да ги продолжат оружените борби.
XS
SM
MD
LG