Достапни линкови

Љубљана: Словенија ќе ја преиспита поддршката за Хрватска за зачленување во ЕУ


Словенија ќе ја преиспита поддршката за приклучување на Хрватска во евроатланските организации, изјави во Љубљана словенечкиот министер за надворешни работи Димитриј Рупел. Оваа реакција на Рупел доаѓа по изјавата на неговиот хрватски колега Тонино Пицула за весникот Слободна Далмација дека Словенија нема излез на отворено море. По ова Словенија го повлече својот амбасадор од Загреб.
XS
SM
MD
LG