Достапни линкови

Либерија: Постигнат договор за обесштетување на 170-те загинати од соборениот француски авион во 198


Либискиот лидер Гадафи соопшти дека е постигнат договор за обесштетување на семејствата на 170-те луѓе кои загинаа при соборувањето на францускиот авион во 1989 година над Нигер. Гадафи преку телевизиско обраќање до нацијата објави дека проблемот е надминат и оти Либија започнува нова фаза во односите со Западот. Франција најави дека по формализирањето на договорот ќе биде овозможено укинувањето на меѓународните санкции против Либија.
XS
SM
MD
LG