Достапни линкови

Калкилија: Засилена контролата на израелските сили


Израелските сили ја засилуваат контролата во градот Калкилија, откако беше нападнат и ранет еден израелски работник. Хамас ја презеде одговорноста за нападите во знак на одмазда на израелските акции против оваа организација. Премиерот Шарон денеска треба да се состане со евро-пратеникот Хавер Солана, кој го отфрли израелското барање да ги прекине контактите со палестинскиот лидер Јасер Арафат.
XS
SM
MD
LG