Достапни линкови

Вашингтон: САД ќе го поддржат дијалогот меѓу Белград и Приштина


Соединетите Држави ќе го поддржат дијалогот меѓу Белград и Приштина, но во него нема да учествуваат на некој посериозен начин. Ова за Би-Би-Си го оцени Тед Карпентер, директор на Кејто институтот во Вашингтон, објаснувајќи дека Косово нема многу големо значење во американската надворешна политика. Според него, Вашингтон тоа прашање ќе и го препушти на Европската Унија.
XS
SM
MD
LG