Достапни линкови

Руанда: Пол Каламе објави дека победил на претседателските избори


Досегашниот претседател на Руанда Пол Кагаме објави дека победил на првите повеќепартиски претседателски избори во таа земја, одржани вчера. Кагаме беше лидер на бунтот на племето Тутси во Руанда во која во 1994 година околу половина милион луѓе настрадаа кога на власт беше ектремистичката Влада на племето Хуту.
XS
SM
MD
LG