Достапни линкови

Саудиска Арабија: Почина поранешниот претседател на Уганда Иди Амин


Денеска во Саудиска Арабија почина поранешниот претседател на Уганда Иди Амин познат по својот диктаторски режим и бизарен начин на владеење. Иди Амин беше боксерски шампион, војник на британската колонијална армија и на власт во Уганад дојде отфрлајќи го претседателот Милтон Оботе кога тој беше во странство. Половина милион луѓе, според организациите за човекови права беа убиени за време на неговото владеење.
XS
SM
MD
LG