Достапни линкови

Тајланд: Уапсен лидерот на терористичката Џема Исламија


Денеска на Тајланд беше уапсен лидерот на индонезиската терористичка мрежа Џема Исламија. Станува збор за Хамбали за кого постои сомневање дека е одговорен за нападите во Бали минатата и врз хоетелот Мериот во Џакарта оваа година. Тој веднаш бил префрлен во Индонезија. Се претпоставува дека Хамбали бил задолжен за поврзување на активностите на неговата организација со оние на Ал Каида.
XS
SM
MD
LG