Достапни линкови

Приштина: Новиот шеф на УНМИК ќе разговара со косовските власти и КФОР


Новиот шеф на УНМИК Хари Холкери денеска и утре во Приштина ќе разговара со претставници на косовските власти и на КФОР. Предвиедно е потоа тој да замине за Белград. Детали за темите на разговорите не се соопштени, но се очекува да стане збор за резолуцијата на српската влада во која се вели дека Косово е составен дел на Србија. На оваа резолуција реагираше УНМИК со потсетување дека единствен надлежен за решавање на идниот сатус на Косово е Советот за безбедност на Обединетите Нации.
XS
SM
MD
LG