Достапни линкови

Либерија: Новиот претседател ќе им понуди потпретседателско место на бунотвниците


Новиот либериски претседател Мосес Блах изјави дека на бунтовничките сили ке им го понуди пот претседателското место за да го положат оружјето и да помогнат во изградбата на мирот во земјата по 14 годишната граѓанска војна. Вчера под притисок на Соединетите Држави од власта си замина претседателот на Либерија Чарлс Тејлор. Промените во Либерија ги поздравија Обединетите нации, Соединетите Држави и Европската Унија.
XS
SM
MD
LG