Достапни линкови

Кабул: НАТО ја презеде командата со мировните сили


НАТО денеска ја презеде командата над пет илјади војници на меѓународните мировни сили во Кабул. Тоа претставува прва акција на Алијансата надвор од Европа од основањето на НАТО пред пеесет и четири години. Оваа мисија претходните шест месеци ја предводеа Германија и Холандија.
XS
SM
MD
LG