Достапни линкови

Токио: Јапонија никогаш нема да се обиде да произведе нуклеарно оружје


Јапонскиот премиер Јуничиро Коизуми изјави дека неговата земја никогаш нема да се обиде да произведе нуклеарно оружје. Тој ова го рече на денешното одбележување на Пеесет и осум годишнината од атомската бомба што го разори Нагасаки. Околу седумдесет и четири илјади лица загинаа веднаш откако Соединетите Држави ја фрлија бомбата врз градот. Тој број, поради радиоактивноста, се искачи на сто и триесет илјади.
XS
SM
MD
LG