Достапни линкови

Европа: Горештините може да траат до септември


Жешкото време во Европа што однесе повеќе десетици човечки животи, предизвика пожари и исуши неколку реки, според стручњаците, би можело да трае до септември. Италијанските метеоролози соопштија дека ваквиот бран е еден од петте нејголеми во изминатиот век и половина. Високата температура се должела на жешкиот воздух од Северна Африка кој го потиснува вообичаеното климатско движење од Атлантскиот Океан.
XS
SM
MD
LG