Достапни линкови

Вашингтон: Развиена вакцина против ебола


Американскиот институт за здравство обелодени дека успеал да развие експериментална вакцина за која се верува оти може да ги заштити луѓето од ебола вирусот. Еболата која веќе опустоши неколку африкански земји, убива девеесет проценти од оние што се заразени со неа. Според експертите, новата вакцина е важен чекор во борбата против биолошкиот тероризам.
XS
SM
MD
LG