Достапни линкови

Блиски Исток: Нови жртви во насилства


Еден палестинец е убиен, а четворица израелци се ранети во последните насилства на Блискиот Исток, јавија агенциите. Маченичката бригада Ал Акса ја профати одговорноста за за нападот врз автомобилот во кој се ранети една жена и нејзините три деца, додека палестинцетот е убиен во обид да постави експлозив во близина на израелските сили во Тулкарем. Израелската влада соопшти дека нападите покажуваат оти палестинскиот премиер Махмуд Абаз треба да ги разоружа милитантните групи наместо што се обидува да ги натера да ги запрат нападите и оти се додека тоа не се спречи ќе биде одложенонатамошносто повлекување од Западниот брег.
XS
SM
MD
LG