Достапни линкови

Каиро: Ал Каеда се заканува


Сателитската телевизија Ал Арабија емитуваше аудио снимка на која наводно еден од лидерите на терористичката мрежа Ал каеда Ајман ал Завахри ги предупредува Соединетите американски држави оти ке платат висока цена ако повредат некого од затворениците во базата Гвантанамо во Куба.Гласот на аудио снимката за кој Ал Арабија кажа оти е на Захариев порачува оти таа закана е одговор на најавата ан Вашингтон дека на затворениците од Гвантанама ке им почне судењето пред воениот суд и оти тоа би можело да заврши со смртна казна.
XS
SM
MD
LG