Достапни линкови

Бакуба: Еден американски војник загина, а двајца повредени


Еден американски војник загина, а двајца беа повредени во денешниот напад врз нивната база во Бакуба на осудесет километри севереоисточно од Багдад, соопшти Централната команда на американските сили во Ирак. До нападот дошло во таканаречениот сунитски триаголник - муслиманско упориште каде што и натаму е силна поддршката на поранешниот ирачки лидер Садам Хусеин. Од крајот на големите воени операции пред три месеци досега во Ирак загинаа пеесет и еден американски војник.
XS
SM
MD
LG