Достапни линкови

Либерија: Бунтовничките сили влегоа во главниот град


Бунтовничките сили во Либерија кои се борат против претседателот Чарл Тејлор влегоа во главниот град Монровија. Поради судирите во градот околу двесте илјади лица се принудени да барат засолниште во бегалските кампови, проценуваат хуманитарните организации. Председателот тејлор изјави дека ќе се бори со бунтовниците до последниот човек и оти нема да ја напушти земјата се додека во неа не пристигнат меќународни мировни сили.
XS
SM
MD
LG