Достапни линкови

Вашингтон: Обелоденет разузнавачки материјал што е цврст доказ дека Ирак пробал да набави ураниум


Белата Куќа го обелодени разузнавачкиот материјал кој, како што е соопштено, претставува цврст доказ дека Ирак се обидувал да набави ураниум за нуклеарно оружје. Објавувањето на документот претставува обид на администрацијата да докаже дека претседателот Џорџ Буш не ги измамил Американците кога во говорот до нацијата, во јануари годинава, меѓу причините за војна против Ирак, го вбројал и спорното тврдење дека Багдад сака да набави ураниум од Африка.
XS
SM
MD
LG