Достапни линкови

Интерпол: Фалсификуваните софтвери и пиратеријата извори на финансирање на терористички групи


Генералниот секретар на Интерпол Роналд Нобл предупреди дека фалсификуваните софтвери и музичката пиратерија се еден од поголемите извори за финансирање на терористички групи. Во извештајот на Интерпол, доставен до американскиот Конгрес, се вели дека од вакви илегални профити, меѓу другите, се финансираат Ал Каида, Хезболах, чеченските сепаратисти и албанските екстремисти на Косово.
XS
SM
MD
LG