Достапни линкови

Багдад: Герилска војна против американските сили


Американскиот командант на воените операции во Ирак Џон Ејбајзаид оцени дека сојузничките сили во таа земја се соочуваат со класична герилска војна и оти тактиката треба да се прилагоди во насока на уништување на се поорганизираниот отпор од силите лојални на Садам Хусеин. Тој изјави дека американските војници ќе се справат со сите закани и оти ќе останат во Ирак.
XS
SM
MD
LG