Достапни линкови

Приштина: Меѓунаротниот совет на основниот суд осуди командант на ОВК за злосторства


Меѓународниот совет на основниот суд во Приштина го осуди командантон на ОВК Руштем Мустафа на 17 години затвор за сторени злосторства извршени пред и за време на воената капмања на НАТО врз Југославија. Судот осуди и уште тројца припадници на некогашна ОВК на 13, 10 и на пет години за кривични дела: киднапирање, тортура и убиство на неколку косовски цивили.
XS
SM
MD
LG