Достапни линкови

Брисел: Белгија го укина законот за воени злосторства


Новата влада на Белгија ќе го укине контроверзниот закон за воени злосторства кој овозможуваше во таа земја да се водат процеси и против државјани на други земји. Врз основа на тој закон во Белгија се поднесени тужби за воени злосторства против американскиот председател Џорџ Буш, израелскиот премиер Ариел шарон и британскиот Тони Блер.
XS
SM
MD
LG